Betlehemské svetlo bolo úspešne odpálené

30 november 2017

Dvanásťročný Tobias Flachner z „obce Tichej noci“, Hocburg-Ach odpálil v jaskyni Narodenia Betlehemské svetlo.

Betlehemského svetla je už vyše 30-ročnou tradíciou, vďaka ktorej sa v celej Európe šíri posolstvo mieru o narodení Krista v Betleheme.

betlehemskesvetlo-dieta-svetla-1-2017_orf

Tobias Flachner z dediny Hochburg-Ach odpálil v jaskyni Narodenia Betlehemské svetlo. Foto ORF.

Televízia a rozhlas ORF v Hornom Rakúsku vytvorila svojím vianočným zvykom – Betlehemským svetlom – znak túžby po mieri. „Betlehemským svetlom ukazujeme, že veríme v mier a že ho prajeme ľuďom na celom svete“, pripomína oblastný riaditeľ ORF Kurt Rammerstorfer.

Mladý hasič z Rakúska

Odpálenie Betlehemského svetla bolo pre Tobiasa Flachnera veľkým zážitkom. Dobrovoľného hasiča z rakúskej oblasti Innviertel sprevádzal v jaskyni Narodenia Pána pravoslávny páter. „Bolo to veľmi vzrušujúce. Okrem toho som si ale jaskyňu Narodenia predstavoval oveľa väčšiu“, opisuje svoje pocity Tobias.

Betlehemské svetlo prišlo do Rakúska s podporou leteckej spoločnosti Austrian Airlines. Počas letu sa horiaci symbol Vianoc udržiaval v špeciálnom ohňovzdornom lampáši.

betlehemskesvetlo-dieta-svetla-2-2017_orf

Betlehemské svetlo  prišlo do Rakúska lietadlom udržiavané v špeciálnom lampáši. Foto ORF.

Najbližšiu sobotu predstaví Tobias Flachner Betlehemské svetlo miliónovému publiku v televízii. Chlapec z obce Hochburg-Ach bol pozvaný na vysielanie s názvom „Adventný večer stotisícich svetiel“ s moderátorom Florianom Silbereisenom, ktoré bude naživo vysielané z nemeckého mesta Stuhl od 20:15 na televíznej stanici ORF 2.

Odovzdanie pápežovi Františkovi

Vyvrcholenie programu nastane v stredu 13. decembra, kedy Dieťa svetla odovzdá Betlehemské svetlo pápežovi Františkovi. Svätý otec prijme symbol vianočného pokoja v rámci generálnej audiencie na Námestí sv. Petra v Ríme.

Zdroj: ooe.orf.at