Betlehemské svetlo prijal bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský

20 december 2018

Dnes dopoludnia prijal plamienok Betlehemského svetla rímskokatolícky arcibiskup metropolita Bratislavskej arcidiecézy a predseda Konferencie biskupov Slovenska, Mons. ICDr. Stanislav Zvolenský, PhD. Odovzdania sa zúčastnili tri skautské organizácie pôsobiace na Slovensku.

Vo štvrtok, 20. decembra, priniesli skauti zo Slovenského skautingu, Federácie skautov Európy a Zväzu skautov maďarskej národnosti do sídla bratislavskej arcidiecézy Betlehemské svetlo, ktoré krátko po pol desiatej prijal arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský. Spolu so skautmi strávil krátky čas v modlitbe a následne prijal plamienok pochádzajúci z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme. Každé odpálenie svetielka odkazuje ďalej tiché prianie, aby sa pokoj a mier šírili v ľudských srdciach presne tak, ako sa od človeka k človeku šíri plameň Betlehemského svetla.

Už túto predvianočnú sobotu, 22. decembra 2018, sa od skorého rána po celom Slovensku rozbehnú vlaky so skautskými posádkami, ktoré budú šíriť Betlehemské svetlo ľuďom. V priebehu dňa doručia skauti svetlo do viac ako 330 miest a obcí na Slovensku, po 26 hlavných i vedľajších vlakových tratiach. Na vlakových staniciach, kam v sobotu dorazí Betlehemské svetlo, už budú čakať skauti s lampášmi a až do Štedrého dňa ho budú roznášať v jednotlivých mestách a obciach, do nemocníc, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, azylových domov, na sv. omše, alebo ho doručia k ľuďom priamo domov. Skauti svetlo roznesú aj do ďalších miest a okolitých dedín, ktoré nemajú vlakové spojenie, aby sa dostalo k čo najväčšiemu počtu ľudí.

Bližšie informácie o vlakových spojeniach s Betlehemským svetlom a miestach, kam si ho môže prísť verejnosť odpáliť, sú na webstránke www.betlehemskesvetlo.sk.

betlehemskesvetlo-tlacova-sprava-2018-4_2

Jozef Melicher (Federácia skautov Európy) a Lucia Demková (Slovenský skauting) odpaľujú Betlehemské svetlo. Foto: Marián Suvák

Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku a patrí k najaktívnejším. Svojím programom ponúka členom rôznorodé činnosti a aktivity, ktorých cieľom je nielen zábava, ale aj rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 7000 členov, ktorí pracujú v 100 skautských zboroch v takmer 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 29-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

Pre ďalšie informácie kontaktujte prosím:

Marián Suvák
Ústredie Slovenského skauting