Betlehemské svetlo začalo svoju cestu po Slovensku

14 december 2016

Uplynulý víkend prišlo Betlehemské svetlo na Slovensko, po tom čo ho dievčenská družina skautiek z Bratislavy odpálila od Dieťaťa svetla krátko po 15tej hodine na slávnostnej ceremónii vo Viedni.

Ešte v ten deň prišli Svetlo na Slovensko a putovalo naprieč našou krajinou, aby ho skauti mohli v nedeľu ráno odovzdať skautom z Poľska na sv. omši vo Svite a v rovnakom čase aj ukrajinským skautom v Užhorode. Popoludní prijal na námestí sv. Egídia v Poprade Betlehemské svetlo prezident Slovenskej republiky, pán Andrej Kiska.

Image frame+

Dieťa svetla – Melanie Walterer odpaľuje Betlehemské svetlo na sviečku, ktorou už krátko na to prišlo na Slovensko. Foto Marián Suvák

Image frame+

Hana Sumbalová číta vianočný vinš krátko po odpálení Betlehemského svetla slovenskou delegáciou. Foto Marián Suvák

Image frame+

Spoločná fotografia družiny dievčat “Divožienok” z Bratislavy s Melanie Walterer. Foto Marián Suvák

Image frame+

Odovzdanie Betlehemského0svetla poľským skautov vo Svite. Poľskej náčelníčke Zwiazku Harczerstwa Polskiego odovzdáva lampáš s plamienkom z Betlehema náčelník Slovenského skautingu Peter Linek. Foto Marián Suvák

Image frame+

Slávnosť sa konala už po tretí krát v kostole sv. Jozefa vo Svite. Foto Marián Suvák

Image frame+

Betlehemské svetlo sa ďalej šíri cez celé Poľsko, ďalej na Pobaltie, do severnej a východnej Európy a aj na Sibír. Foto Marián Suvák

Image frame+

Po prvý krát odovzdali slovenskí skauti Betlehemské svetlo v Užhorode skautom z Ukrajiny. Foto Maťo Gomulec

Image frame+

Súčasťou delegácie, ktorá odovzdala Betlehemské svetlo prezidentovi SR, Andrejovi Kiskovi, boli skautky Hana Sumbalová, Monika Zrubáková, Victoria Kubičková, Tereza Neveselá, ktoré získali titul Družina roka 2016. Foto Marián Suvák

Image frame+

Monika Zrubáková odovzdáva Betlehemské svetlo prezidentovi SR, pánovi Andrejovi Kiskovi. Foto Marián Suvák

Spoločná fotografia po odovzdaní Betlehemského svetla. Foto Marián Suvák

Betlehemské svetlo má tak za sebou prvý tohtoročný víkend, kedy zavítalo na Slovensko už po 27. krát.

Tento víkend majú členovia Slovenského skautingu v pláne hlavnú distribúciu po Slovensku, kedy sa v sobotu 17. decembra už od skorého rána rozbehnú vlaky od západu na východ, aby priniesli po 28 vlakových trasách Svetlo z Betlehema do viac ako 330 miest a obcí.

Tradične budú skautské posádky cestovať rýchlikom R605 Dargov na trase Bratislava – Žilina – Košice, rýchlikom R833 Sitno na trase Bratislava – Zvolen – Banská Bystrica, ktorá sa potom rozvetví na trate do Margecian cez Brezno a do Košíc cez Lučenec. Vlakmi budú pokryté aj regióny, kde prípojmi na tieto hlavné trasy príde Betlehemské svetlo na Záhorie do Kútov a Skalice, na juhu do Komárna, Nových Zámkov, Serede, Levíc, na Kysuciach do Čadce, na Oravu do Trstenej, na Hornú Nitru do Prievidze a na východné Slovensko do Bardejova, Medzilaboriec, Prešova, Vranova, Humenného, Trebišova, Michaloviec a tiež až do Čiernej nad Tisou a Stakčína. Tento rok po prvý krát príde Betlehemské svetlo vlakom aj na Štrbské pleso.

Následne sa bude šíriť po regiónoch do kostolov, obecných úradov, kde ho budú skauti roznášať.

Počas tohto víkendu vynesú skauti plamienok z Betlehema opäť aj na Lomnický štít a rovnako aj o deviatej hodine na Hrebienok a do Tatranského ľadového dómu.

Image frame+

Betlehemské svetlo sa bude od 17. decembra šíriť po celom Slovensku, kde si ho môžu ľudia odpáliť až do Štedrého dňa. Foto Marián Suvák