Betlehemské svetlo začne svoju púť po Slovensku

21 december 2017

BRATISLAVA – 21. decembra 2017 – Počas tohto víkendu čaká Betlehemské svetlo už tradičná cesta vlakmi po celom Slovensku. Slovenskí skauti ho postupne doručia na jednotlivé vlakové stanice, kam si poň môže prísť každý, kto má záujem. Svetlo sa prostredníctvom skautských dobrovoľníkov dostane do viac ako 330 slovenských miest a obcí a to aj na miesta, kde nie je priame vlakové spojenie.

Už túto predvianočnú sobotu, 23. decembra 2017, sa od skorého rána po celom Slovensku rozbehnú vlaky so skautskými posádkami, ktoré budú šíriť Betlehemské svetlo ľuďom. V priebehu dňa doručia skauti svetlo do viac ako 330 miest a obcí na Slovensku, po 26 hlavných i vedľajších vlakových tratiach. „Na vlakových staniciach, kam v sobotu dorazí Betlehemské svetlo, už budú čakať skauti s lampášmi a až do Štedrého dňa ho budú roznášať v jednotlivých mestách a obciach, do nemocníc, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, azylových domov, na sv. omše, alebo ho doručia k ľuďom priamo domov,” povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku. Ako doplnil, skauti svetlo roznesú aj do ďalších miest a okolitých dedín, ktoré nemajú vlakové spojenie, aby sa dostalo k čo najväčšiemu počtu ľudí.

„Svetlo sa na svoju tohtoročnú púť vlakmi vydá odchodom rýchlika R811 Sitno, ktorý z Bratislavskej hlavnej stanice vyrazí minútu po ôsmej hodine rannej s príchodom do Košíc sedem minút po pol tretej. Po viac ako 11 hodinách a takmer 2 300 km cestovania dorazí 21:07 do svojej poslednej zastávky – Prešova osobný vlak 9120,” povedal Marián Suvák. Tohtoročné zmeny oproti minulému roku sa týkajú len malého posunutia odchodov a príchodov vlakov, vo väčšine prípadov len v minútach. Jednu z najdlhších trás Bratislava – Žilina – Košice už tradične obslúži R605 Dargov s odchodom 10:03 a príchodom do cieľovej stanice 15:53. Vlakmi budú pokryté aj regióny, kde prípojmi na hlavné trasy príde Betlehemské svetlo na Záhorie do Kútov a Skalice, na juh do Komárna, Nových Zámkov, Serede, Levíc, na Kysuce do Čadce, na Oravu do Trstenej, na Hornú Nitru do Prievidze a na východné Slovensko do Bardejova, Medzilaboriec, Prešova, Vranova nad Topľou, Humenného, Trebišova, Michaloviec a tiež až do Čiernej nad Tisou a Stakčína.

Svetlo sa tak vďaka skautským posádkam dostane všade, od Kútov na západe až po Čiernu nad Tisou na východe republiky.

Počas tohto víkendu, v sobotu 23. decembra, vynesú skauti plamienok z Betlehema opäť aj na Lomnický štít a rovnako aj o deviatej hodine na Hrebienok a do Tatranského ľadového dómu.

Bližšie informácie o vlakových spojeniach s Betlehemským svetlom a miestach, kam si ho môže ktokoľvek prísť odpáliť, sú na webstránke www.betlehemskesvetlo.sk/mapa.

Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku a patrí k najaktívnejším. Svojím programom ponúka členom rôznorodé činnosti a aktivity, ktorých cieľom je nielen zábava, ale aj rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných takmer 7000 členov, ktorí pracujú v 100 skautských zboroch v takmer 50 okresoch. Slovenský skauting oslávil v roku 2013 svoju storočnicu. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 28-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

Pre ďalšie informácie kontaktujte prosím:

Marián Suvák
Ústredie Slovenského skauting