Cesta Betlehemského svetla v roku 2016

7 december 2016

Betlehemské svetlo sa odpaľuje z plamienka horiaceho v Betleheme, odkiaľ osobným odovzdávaním zo sviečky na sviečku putuje medzi miliónmi ľudí. Napĺňa tak svoje poslanie byť symbolom jednoty, nádeje, lásky a radostnej predzvesti Vianoc. Na Slovensko sa tento rok dostane už po 27. krát.

Toto malé Svetielko z Betlehema príde na Slovensko už tento víkend. Pozrite si čo ho v najbližšom čase čaká.

Z Betlehema

Už v nedeľu 20. novembra sa Dieťa svetla – Melanie spolu so svojím otcom Franzom a sprievodom 130 pútnikov z Horného Rakúska, vydala na cestu do Svätej zeme, aby odpálili Betlehemské svetlo.

Každý rok sa hľadá v Hornom Rakúsku Dieťa svetla, ktoré sa v uplynulom roku vyznamenalo svojim povšimnutiahodným správaním, aby odpálilo Svetlo mieru priamo v Betleheme a letecky ho dopravilo do rakúskeho Linzu. Tohtoročný Dieťaťom svetla je dvanásťročná Malenia Walterer z mesta Klam.

Image frame+

Takouto lampou prišlo Betlehemské svetlo z Betlehema do Viedne.

Odpálenie vo Viedni

Už tradične odpáli Svetielko na slávnostnej ceremónii vo Viedni, aby ho priniesla na Slovensko, Družina roka – víťazná družina celoslovenskej súťaže. Tento rok družina Divožienok z Bratislavy. V tento deň, 10. decembra, príde Svetlo aj na Slovensko, aby mohlo putovať ďalej.

Image frame+

V roku 2015 odpálil Betlehemské svetlo od Dieťaťa svetla – Niklasa Dumharta vo Viedni Tomáš Rusnačík z Kežmarku.

Image frame+

V roku 2015 priniesli na Slovensko Betlehemské svetlo Čierni vlci – chlapčenská družina z Kežmarku.

Odovzdanie Betlehemskej štafety

Hneď ďalší deň dopoludnia, v nedeľu 11. decembra, odovzdajú naši skauti vo Svite Svetlo skautom z Poľska a v ukrajinskom Užhorode zasa po prvýkrát skautom z Ukrajiny. Odtiaľ bude plamienok putovať ďalej, cez Pobaltie, Rusko až na ďalekú Sibír.

Image frame+

Slovenskí skauti priniesli Betlehemské svetlo do Zakopaneho, aby ho mohli prijať poľský skauti. Svetlo sa tak začalo šíriť cez celé Poľsko, na Pobaltie, až na ďalekú Sibír.

Image frame+

Náčelník Slovenského skautingu – Peter Linek odovzdáva v Zakopanom plameň Betlehemského svetla, ktoré sa odpaľuje zo sviečky na sviečku náčelníčke poľských skautov.

Do rúk prezidenta

Už tradične je jednou z prvých zastávok po prekročení slovenských štátnych hraníc odovzdanie Betlehemského svetla do rúk prezidenta SR, pána Andreja Kisku, ktorý ho aj tento rok prijme od skautov v nedeľu popoludní v Poprade.

Image frame+

V roku 2014 priniesla Betlehemské svetlo do Prezidentského paláca dievčenská družina Ovečiek zo Žiliny.

Image frame+

V roku 2015 sa dej odovzdávania Svetla do rúk prezidenta SR, pána Andreja Kisku, odohrával v Poprade.

Image frame+

Prezident Slovenskej republiky, pán Andrej Kiska, prijal v roku 2015 Betlehemské svetlo od Družiny roka z Kežmarku. Odovzdával Tomáš Rusnačík.

Vlakmi po Slovensku

V sobotu 17. decembra sa už od skorého rána rozbiehajú vlaky so skautskými posádkami, aby doručili Svetlo po 28 hlavných a vedľajších železničných tratiach do viac ako 330 miest a obcí.

Image frame+

Trojčlenné vlakové hliadky sa každoročne vydajú po takmer tridsiatich vlakových tratiach po celom Slovensku.

Image frame+

Vlaková hliadka R605 Dargov na trse Bratislava – Žilina – Košice.

V Tatrách a na Lomničáku

Plamienok z Betlehema bude tento rok už 23. krát žiariť z pomyselnej strechy Slovenska, z observatória na Lomnickom štíte, kam ho vynesú v nedeľu 18. decembra skauti z Podtatranskej oblasti. Dopoludnia prinesú skauti z pod Tatier Svetielko aj na Hrebienok do Tatranského ľadového dómu.

Image frame+

Na vrchole Lomnického štítu v roku 2013.

Kedy príde ku vám Svetlo?

Pozrite si na interaktívnej mape kedy ku vám príde vlakom Betlehemské svetlo.

[bgmp-map categories=”svetlo2016,vlak2016″ width=”550″ height=”500″ center=”Brezno” zoom=”7″ type=”roadmap”]

Reťaz Svetla spojí Slovensko

Na celom Slovensku sa postupne zasvietia svetielka ako články reťaze, aby na Štedrý deň, 24. decembra vytvorili Reťaz svetla, ktorá nás všetkých symbolicky spojí.

Image frame+

Bratislavskí skauti pred Primaciálnym palácom v Bratislave, kde si ho mohla verejnosť odpáliť a vziať domov.

Foto: Marián Suvák – betlehemskesvetlo.sk