Cesta Betlehemského svetla v roku 2016

7 december 2016

Betlehemské svetlo sa odpaľuje z plamienka horiaceho v Betleheme, odkiaľ osobným odovzdávaním zo sviečky na sviečku putuje medzi miliónmi ľudí. Napĺňa tak svoje poslanie byť symbolom jednoty, nádeje, lásky a radostnej predzvesti Vianoc. Na Slovensko sa tento rok dostane už po 27. krát.

Toto malé Svetielko z Betlehema príde na Slovensko už tento víkend. Pozrite si čo ho v najbližšom čase čaká.

Z Betlehema

Už v nedeľu 20. novembra sa Dieťa svetla – Melanie spolu so svojím otcom Franzom a sprievodom 130 pútnikov z Horného Rakúska, vydala na cestu do Svätej zeme, aby odpálili Betlehemské svetlo.

Každý rok sa hľadá v Hornom Rakúsku Dieťa svetla, ktoré sa v uplynulom roku vyznamenalo svojim povšimnutiahodným správaním, aby odpálilo Svetlo mieru priamo v Betleheme a letecky ho dopravilo do rakúskeho Linzu. Tohtoročný Dieťaťom svetla je dvanásťročná Malenia Walterer z mesta Klam.

Image frame+

Takouto lampou prišlo Betlehemské svetlo z Betlehema do Viedne.

Odpálenie vo Viedni

Už tradične odpáli Svetielko na slávnostnej ceremónii vo Viedni, aby ho priniesla na Slovensko, Družina roka – víťazná družina celoslovenskej súťaže. Tento rok družina Divožienok z Bratislavy. V tento deň, 10. decembra, príde Svetlo aj na Slovensko, aby mohlo putovať ďalej.

Image frame+

V roku 2015 odpálil Betlehemské svetlo od Dieťaťa svetla – Niklasa Dumharta vo Viedni Tomáš Rusnačík z Kežmarku.

Image frame+

V roku 2015 priniesli na Slovensko Betlehemské svetlo Čierni vlci – chlapčenská družina z Kežmarku.

Odovzdanie Betlehemskej štafety

Hneď ďalší deň dopoludnia, v nedeľu 11. decembra, odovzdajú naši skauti vo Svite Svetlo skautom z Poľska a v ukrajinskom Užhorode zasa po prvýkrát skautom z Ukrajiny. Odtiaľ bude plamienok putovať ďalej, cez Pobaltie, Rusko až na ďalekú Sibír.

Image frame+

Slovenskí skauti priniesli Betlehemské svetlo do Zakopaneho, aby ho mohli prijať poľský skauti. Svetlo sa tak začalo šíriť cez celé Poľsko, na Pobaltie, až na ďalekú Sibír.

Image frame+

Náčelník Slovenského skautingu – Peter Linek odovzdáva v Zakopanom plameň Betlehemského svetla, ktoré sa odpaľuje zo sviečky na sviečku náčelníčke poľských skautov.

Do rúk prezidenta

Už tradične je jednou z prvých zastávok po prekročení slovenských štátnych hraníc odovzdanie Betlehemského svetla do rúk prezidenta SR, pána Andreja Kisku, ktorý ho aj tento rok prijme od skautov v nedeľu popoludní v Poprade.

Image frame+

V roku 2014 priniesla Betlehemské svetlo do Prezidentského paláca dievčenská družina Ovečiek zo Žiliny.

Image frame+

V roku 2015 sa dej odovzdávania Svetla do rúk prezidenta SR, pána Andreja Kisku, odohrával v Poprade.

Image frame+

Prezident Slovenskej republiky, pán Andrej Kiska, prijal v roku 2015 Betlehemské svetlo od Družiny roka z Kežmarku. Odovzdával Tomáš Rusnačík.

Vlakmi po Slovensku

V sobotu 17. decembra sa už od skorého rána rozbiehajú vlaky so skautskými posádkami, aby doručili Svetlo po 28 hlavných a vedľajších železničných tratiach do viac ako 330 miest a obcí.

Image frame+

Trojčlenné vlakové hliadky sa každoročne vydajú po takmer tridsiatich vlakových tratiach po celom Slovensku.

Image frame+

Vlaková hliadka R605 Dargov na trse Bratislava – Žilina – Košice.

V Tatrách a na Lomničáku

Plamienok z Betlehema bude tento rok už 23. krát žiariť z pomyselnej strechy Slovenska, z observatória na Lomnickom štíte, kam ho vynesú v nedeľu 18. decembra skauti z Podtatranskej oblasti. Dopoludnia prinesú skauti z pod Tatier Svetielko aj na Hrebienok do Tatranského ľadového dómu.

Image frame+

Na vrchole Lomnického štítu v roku 2013.

Kedy príde ku vám Svetlo?

Pozrite si na interaktívnej mape kedy ku vám príde vlakom Betlehemské svetlo.

Loading map...

Reťaz Svetla spojí Slovensko

Na celom Slovensku sa postupne zasvietia svetielka ako články reťaze, aby na Štedrý deň, 24. decembra vytvorili Reťaz svetla, ktorá nás všetkých symbolicky spojí.

Image frame+

Bratislavskí skauti pred Primaciálnym palácom v Bratislave, kde si ho mohla verejnosť odpáliť a vziať domov.

Foto: Marián Suvák – betlehemskesvetlo.sk