Cesta Betlehemského svetla: z Betlehema na váš štedrovečerný stôl

22 január 2014

Bolo to už po dvadsiatyštvrtý krát, kedy skautky a skauti priniesli na Slovensko svetlo z Betlehema, aby rozžiarilo každý kút našej malej krajiny a obohatilo tak sviatočnú atmosféru Vianoc svojím posolstvom jednoty, lásky a mieru. Pripravili sme pre vás prehľad všetkého, čo Betlehemské svetlo na svojej ceste z Baziliky Narodenia Pána na váš štedrovečerný stôl zažilo.

Dieťa Svetla prinieslo plamienok do Európy

Michael Weixlbaumer (12 rokov) z obce Kematen an der Krems z Horného Rakúska bol veľmi hrdým tínedžerom, keď v utorok 26. novembra cestoval do Betlehema. Tento rok to bol on, kto odpálil Betlehemské svetlo od večného plameňa v Kostole Narodenia Pána a priniesol ho bezpečne do Rakúska.

Zdroj:  ORF

 

Prebratie Svetla vo Viedni – 14. december

Image frame+

Rakúski skauti odovzdali Betlehemské svetlo zástupcom Slovenského skautingu
a ďalších organizácií z dvoch desiatok susedných štátov na slávnostnej ceremónii
v sobotu 14. decembra 2013 o 14:00 v kostole „Votivkirche“  vo Viedni.

 

Image frame+

Vo Votivkirche sa tak počas slávnostnej ekumenickej ceremónie stretlo niekoľko
tisíc skautov z rôznych kútov Európy.

 

Image frame+

Svetlo krátko po 15-tej hodine odpálil Gregor z aktuálne najlepšej skautskej družiny,
ktorá v máji 2013 získala titul “Družina roka”.

 

Image frame+

Michael Weixlbaumer (12 rokov) sa stal Dieťaťom svetla 2013.

 

Image frame+

Traja členovia skautskej družiny z Vrbova, ktorý vo Viedni odpálili Betlehemské svetlo od Michaela – Dieťaťa svetla.

 

Na Slovensko priniesla Svetlo Družina roka

Novinkou Betlehemského svetla bolo, že počas ceremónie vo Viedni odpálili Svetlo členovia aktuálnej Družiny roka. Skauti z družiny Spoločenstvo prsteňa z Vrbova sa na túto úlohu veľmi tešili. Priniesli tak Svetlo týchto Vianoc na Slovensko, kde ho hneď po prekročení štátnej hranice doniesli do Prezidentského paláca na Hodžovom námestí v Bratislave. Odtiaľ už tento malý plamienok, tak ako to býva zvykom, putoval naprieč našou krajinou na sever, kde ho v Zakopanom až v neskorých nočných hodinách čakali poľskí skauti.

Image frame+

Skauti z družiny Spoločenstvo prsteňa z Vrbova sa na túto udalosť veľmi tešili.

 

Svetlo zažiarilo v Prezidentskom paláci – 14. december

Image frame+

Vo večerných hodinách, ako prvý na Slovensku, prijal Betlehemské svetlo už tradične prezidentský pár, prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou.

 

Image frame+

Družina roka v kompletnom zložení s náčelníkom Slovenského skautingu Ľubomírom Ondruškom (vľavo) a prezidentským párom.

 

Odovzdanie štafety poľským skautom – 14. december

V sobotu odovzdávali v neskorých nočných hodinách zástupcovia Náčelníctva Slovenského skautingu a skauti z Podtatranskej skautskej oblasti Svetlo poľským harcerom. Svetlo tak mohlo putovať ďalej, cez Poľsko, pobaltské krajiny a Rusko až na ďalekú Sibír.

Image frame+

Gregor, Pavol a Samo (zľava) na ceste do Sanktuaria Matki Bożej v Zakopanom kam ich spoločne so Svetlom priviezli kone na koči.

 

Image frame+

Práve koňmi s kočom si poľskí skauti uctili príchod Svetla, na ktoré čakali už od skorých večerných hodín.

 

Image frame+

Nočná svätá omša počas ktorej privítali poľskí skauti Svetlo z Betlehema v Poľsku.

 

Image frame+

Na tejto slávnosti sa odhadom zúčastnilo 2 500 skautov.

 

Image frame+

Svetlo zastávalo čestné miesto a poistené vo viacerých lampách bolo pripravené na svoju ďalšiu cestu po Poľsku a ďalej cez pobaltie a Rusko až na ďalekú Sibír.

 

Image frame+

Náčelníčka poľských harcerov prijala symbol pokoja, lásky a jednoty od slovenských skautov.

 

Image frame+

Priamo zo Sanktuaria v Zakopanom sa v týchto lampášoch začalo Svetlo šíriť po celej krajine.

Zdroj:  TV Markíza

 

Zdroj:  ZHP360

 

Vlakmi po celom Slovensku – 21. december

V sobotu 21. 12. 2013 sa od skorého rána rozbehli vlaky so skautskými posádkami, ktoré šírili Betlehemské svetlo po Slovensku. V priebehu dňa ho doručili po 25 hlavných i vedľajších železničných tratiach do 300 miest a obcí. Postupne tak na celom území Slovenska v jednotlivých mestách zažíhali svetielka ako články reťaze, aby krátko pred polnocou vytvorili Reťaz svetla a symbolicky tak spojili celé Slovensko.

Image frame+

Minútku po šiestej sme z Bratislavskej hlavnej stanice vypravili prvý vlak R 831 Tajov s cieľovou stanicou Zvolen. Odtiaľ Svetlo cestovalo ďalej vlakom R 821 Horehronec na trase Zvolen – B.Bystrica – Margecany a vlakom R 811 Gemeran na trase Zvolen – Lučenec – Košice.

 

Image frame+

Posádka R605 Dargov na trase Bratislava – Žilina – Košice sa vydala na svoju cestu pár minút pred desiatou. Zabezpečila tak hlavnú trasu, ktorou sa Svetlo dostalo do regiónov na severnom a východnom Slovensku.

 

Betlehemské svetlo už roky podporuje Železničná spoločnosť Slovensko. Ďakujeme.

 

Zdroj:  TA3

 

Vynesenie plamienka na Lomnický štít – 22. december

Plamienok i tentokrát, už po 20.-krát, zažiaril z pomyselnej strechy nad Slovenskom, na najvyššie položenom pracovisku – v Observatóriu SAV na Lomnickom štíte.

Image frame+

Skauti z Podtatranskej oblasti nastupujú do kabínkovej lanovky v Tatranskej Lomnici. V tomto momente lanovka Na “Lomničák” pre silný vietor ešte nepremávala.

 

Image frame+

Do posledných chvíľ nebolo kvôli silnému vetru isté, či sa Svetlo podarí vyniesť až na Lomnický štít. Andrej zo Svitu bol jedným z hŕstky skautov, ktorým sa nakoniec podarilo doniesť Svetlo do výšky 2 634 m.n.m. Fotografia zo Skalnatého plesa.

 

Image frame+

Odpálenie Svetla na Skalnatom plese.

 

Image frame+

Eva zo Svitu odpálila petrolejovú lampu na Lomnickom štíte. Tento malý plamienok tak potvrdil túto 20 ročnú tradíciu.

 

Image frame+

Skauti zo Svitu, oldskautka Anna Uhrová z Kežmarku a rodina zakladateľa tradície vynesenia Svetla na Lomnický štít vyniesli aj tento rok plamienok z Betlehema na najvyššie položené obývané miesto na Slovensku.

 

Image frame+

Bolo to už 20 rokov odkedy zažiarilo Betlehemské svetlo na Lomnickom štíte po prvý krát. Skauti tak mohli popriať celému Slovensku krásne sviatky.

 

Image frame+

O majestátnosti Lomnického štítu niet pochýb. Nechýbalo veľa a jubilejné 20. vynesenie na najvyššie položené obývané miesto na Slovensku mohlo skončiť na Skalnatom plese. Hory a počasie však dovolilo pokračovanie tejto tradície.

 

Zdroj:  TV Markíza

 

Posolstvo Betlehemského svetla

Je čarovné uvedomiť si, že všetky tieto svetielka majú svoj pôvod v tom prvom, počiatočnom, ktoré sa zažalo práve v mieste rodiska Ježiša Krista. Svetlo pokoja a mieru z Betlehema je jednoduchým a zároveň krásnym symbolom, aby sme sa sami snažili budovať pokoj a mier v našich životoch i v našom okolí. Každé odpálenie svetielka odkazuje ďalej tiché prianie, aby sa pokoj a mier šírili v ľudských srdciach presne tak, ako sa od človeka k človeku šíri plameň Betlehemského svetla.

Image frame+

Čerešničkou na torte Betlehemského svetla v roku 2013 je pre Slovenský skauting, ako aj pre všetkých, ktorí pomáhajú šíriť túto myšlienku tento certifikát ako vďaku za dlhoročnú spoluprácu.

 

Zámer Slovenského skautingu

Chceme, aby posolstvo z Betlehema zavítalo počas každých Vianoc k ďalším a ďalším ľuďom, ku ktorým sa v predchádzajúcich rokoch nedostávalo. Aj v roku 2013 sme odovzdali plamienkom z Betlehema a aj časť z nášho srdca tisícom ľudí okolo nás. Naším cieľom je, aby každý z nás (každá skupina, oddiel, zbor) odpálil plamienok zakaždým novým a novým ľuďom, a tak symbolicky prepojil naše srdcia nekonečnou reťazou svetla.


Fotografie: Marián Suvák – Slovenský skauting
Videá: TV Markíza (SK), ZHP360 (PL), ORF (A)