Deti prinášajú svetlo

Každý rok sa hľadá v Hornom Rakúsku Dieťa svetla pokoja, ktoré sa v uplynulom roku vyznamenalo svojou pomocou, povšimnutiahodným správaním, aby odpálilo Svetlo mieru z Betlehemu a letecky ho dopravilo do Linzu. Odtiaľ sa tento žiariaci symbol Vianoc ďalej šíril do 25 európskych krajín. Milióny ľudí po celej Európe tak mali možnosť získať, uchovávať si a posielať ďalej tento symbol vianočného pokoja.

Svetlo mieru z Betlehemu v týchto rokoch odpaľuje vždy jedno dieťa z Horného Rakúska. V roku 1986 po prvý raz prináša Svetlo do Linzu postihnuté dieťa, odkázané na elektrický vozík. Za svojho „nástupcu“, ktorý odpálil svetielko o rok neskôr, navrhol svojho 13-ročného kamaráta z vďačnosti za jeho obetavosť a pomoc. Na Vianoce 1988 Svetlo odpaľuje malý utečenec z Kambodže, ktorý našiel v Rakúsku druhý domov.

Po prvýkrát v svojej histórii kvôli politickej situácii v Izraeli Svetlo nepreberá dieťa z Horného Rakúska priamo v Betleheme, ale až na letisku v Tel-Avive. V roku 2001 Svetlo do Rakúska prinášajú deti z Izraela.

V roku 2002 vybrali opäť hornorakúske „Dieťa svetla“, vianočný symbol mieru opäť preberá šesťročné dievčatko pochádzajúce z kresťansko-arabskej rodiny.

2005

Betlehemské svetlo pokoja v Svätej zemi odpálil 21. novembra 2005 malý Jürgen Lengauer. Priniesol ho do Bruselu a Luxemburgu, v Rakúsku ho odovzdal prezidentovi H. Fischerovi a na súkromnej audiencii 18. 12. na Štvrtú adventnú nedeľu aj pápežovi Benediktovi XVI. Tento 11-ročný chlapec z Linza - Pichlingu sa v lete 2005 vyznamenal ako záchranca života. Zachránil 2-ročného Michaela, topiaceho sa v bazéne. „Okamžite som skočil do bazéna a vytiahol som ho,“ opísal chlapec dramatické minúty. „Jednoducho som reagoval bez rozmýšľania.“

2006

V roku 2006 prinesla betlehemské Svetlo pokoja a mieru do Európy jedenásťročná Judith Pitzer z hornorakúskeho Ried im Innkreis. Plamienok odpálila v stredu 29. novembra 2006. Počas adventného obdobia prinesla betlehemský symbol Vianoc osobne do ustanovizní Európskej únie v Štrasburgu a v Bruseli, v Hofburgu ho odovzdala rakúskemu prezidentovi H. Fischerovi, najvyšším predstaviteľom Horného Rakúska a mesta Linz. V stredu 13. 12. 2006 ho počas Generálnej audiencie na Námestí svätého Petra v Ríme odovzdala pápežovi Benediktovi XVI.

Organizátori ju za Dieťa svetla vybrali za jej príkladnú starostlivosť o svoju postihnutú priateľku, ktorej uľahčuje jej každodenný život a tento vzor pozitívne pôsobí na celú školu, ktorú navštevuje. Svoju nomináciu na túto poctu prijala žiačka gymnázia, najmladšia z piatich súrodencov, s veľkou radosťou a zároveň veľmi skromne: „Netreba o tom veľa hovoriť, pomoc druhým je predsa niečo celkom samozrejmé.“

2007

Svetlo z večného plameňa z miesta rodiska Ježiša Krista v roku 2007 odpálila desaťročná Elizabeth Nemec. Do Svätej zeme ju sprevádzalo 380 pútnikov. Je to už 11. rok, keď Dieťa svetla sprevádzajú veriaci z Rakúska.

Aj toto dievča, ktoré pochádza z rakúskeho Bad Ischl, bola nominovaná na túto poctu za výnimočný skutok. V septembri 2006 si zachovala chladnú hlavu a priam vzorovým postupom zorganizovala záchrannú akciu na pomoc svojej matke, ktorá vďaka jej odvahe prežila nebezpečnú nehodu.

2009

Po troch rokoch sa stal Dieťaťom svetla pokoja opäť chlapec, Simon Bender z Lintzu. Trinásťročný študent biskupského gymnázia v rakúskom Lintze odpálil plamienok z Baziliky narodenia Pána 21. novembra 2009.

Na odpálenie plamienka bol Simon nominovaný pre jeho veľkú spoločenskú angažovanosť a ochotu pomôcť. Už od siedmich rokov sa Simon zapája do dobročinnej práce a projektov, pravidelne navštevuje starých ľudí a na Štedrý deň im roznáša Betlehemské svetlo.

2010

V roku 2010 priniesol Svetlo pokoja do Euópy len desaťročný Stefan Ivatovic.

Dieťaťom svetla sa stal vďaka svojej osobnej účasti na projekte začlenenia detí imigrantov do školského procesu. Sám je živým príkladom účinnosti projektu, jeho rodičia totiž pred rokmi ušli z bývalej Juhoslávie pred hroziacou vojnou. Okrem toho je mimoriadne aktívnym a nápomocným žiakom.

2011

Dieťaťom svetla sa tento rok stala 11-ročná Sarah Schinwald z dedinky Munderfing v Hornom Rakúsku. V pondelok 21. novembra odpálila v Bazilike Narodenia plamienok Betlehemského svetla. Betlehemské svetlo nesmie v jej rodine chýbať žiadne Vianoce a ona sa každý rok angažuje v jeho roznášaní v rámci farnosti. Preto bolo pre Sarah veľkou cťou priniesť tentokrát svetlo až z Betlehema.

Sarah je druháčkou na základnej škole, ktorá zapája svojich žiakov do projektov zameraných na pomoc starým ľuďom. Ich cieľom je rozvoj sociálneho cítenia a solidarity, ale aj povzbudenie detí k dobrovoľníctvu. Práve vďaka týmto aktivitám bola škola nominovaná do výberu Dieťaťa svetla a za mimoriadne zásluhy vybrali napokon Sarah, miništrantku a dobrovoľníčku mladých hasičov.

2012

V roku 2012 sa Dieťaťom svetla stala trinásťročná Christina Mader z Horného Rakúska.Christina bola vybratá ako dieťa svetla vďaka svojej mimoriadnej charitatívnej aktivite. Stará sa o dvoch priateľov s Downovým syndrómom. Jedno z dievčat je jej spolužiačkou o ktorú sa stará zakaždým keď to potrebuje, v škole a takisto aj po škole. Veľa času taktiež trávi s jej jedenásť ročným chlapcom od susedov, ktorý je telesne postihnutý.

Christina žije so svojou matkou, strýkom a starou mamou na farme v St. Oswald neďaleko Freistadtu v Rakúsku, kde pri všetkom pomáha. „Svetielko mieru svieti v našej rodine každé Vianoce, vždy som ho priniesla našim susedom a priateľom. Mám radosť, že ho teraz môžem priniesť mnohým ďalším ľudom“ dodala Christina.