Dieťaťom svetla 2017 je Tobias Flachner

23 november 2017

Tohtoročné Dieťa svetla pochádza z rakúskej dediny Hochburg-Ach, v ktorej sa narodil aj autor koledy Tichá noc. Dvanásťročný mladý dobrovoľný hasič Tobias Flachner odpáli 24. novembra v Jaskyni Narodenia Betlehemské svetlo mieru.

Odpaľovanie Betlehemského svetla je už 30-ročnou tradíciou, vďaka ktorej sa v celej Európe šíri posolstvo mieru.

Dieťa svetla nominovali hasiči

V Hochburgu sa narodil skladateľ koledy Tichá noc, Franz Xaver Gruber. Na tretí adventný víkend obec každoročne organizuje veľkú historickú divadelnú hru na jeho počesť, ktorej sa zúčastnil aj Tobias ako člen detského speváckeho zboru. Už teraz sa Hochburg začína pripravovať na jubileum s názvom „200 rokov Tichej noci“, ktoré sa uskutoční budúci rok. Obecný hasičský zbor bol oslovený, aby nominoval Dieťa svetla, pretože už takmer 20 rokov podporuje tradíciu Betlehemského svetla.

betlehemskesvetlo-dieta-svetla-2017

„Súdržnosť a ochota pomôcť“

Tobias Flachner navštevuje 2. ročník rakúskej strednej školy, ktorú navštevujú deti od desiatich rokov. Jeho rodičia prevádzkujú hospodárstvo so zameraním na chov dobytka. „Dôležitá je pre mňa súdržnosť a ochota pomôcť, kde je to potrebné“, zdôvodňuje Tobias, prečo sa rozhodol pridať k dobrovoľným hasičom.

Mama Sylvia sprevádza Tobiasa do Betlehema

Už dvakrát sa zúčastnil odovzdania Betlehemského svetla v nemeckom meste Burghausen. „Slávnostne tam pred tisíckami ľudí spomínali meno Dieťaťa svetla a tento rok som to ja“, teší sa Tobias zo svojej novej úlohy. „Ale som aj trochu nervózny, lebo Betlehem je predsa len veľmi ďaleko a ešte som nikdy neletel lietadlom.“ Do rodiska Ježiša Krista bude Tobiasa sprevádzať jeho mama Sylvia.

Spoľahlivosť a cieľavedomosť

Hasiči si Tobiasovu spoľahlivosť a cieľavedomosť veľmi cenia. V budúcnosti by sa chcel stať poľnohospodárom a mechanikom, podľa jeho mamy im už teraz s nadšením pomáha pri práci. Sylvia Flachnerová tomu najprv nemohla uveriť, že Betlehemské svetlo, ktoré v ich rodine horí každý rok na Štedrý večer v lampáši pred dverami, tento rok prinesie práve jej syn.

Dieťa svetla

Každý rok sa hľadá v Hornom Rakúsku Dieťa svetla pokoja, ktoré sa v uplynulom roku vyznamenalo svojou pomocou, povšimnutiahodným správaním, aby odpálilo Svetlo mieru z Betlehemu a letecky ho dopravilo do Linzu. Odtiaľ sa tento žiariaci symbol Vianoc ďalej šíril do už viac ako 30 európskych krajín. Milióny ľudí po celej Európe tak majú možnosť získať, uchovávať si a posielať ďalej tento symbol vianočného pokoja.

Na Slovensko príde Svetlo v sobotu 16. decembra

V roku 2017 príde na Slovensko Betlehemské svetlo v podvečerných hodinách 16. decembra, kedy ho po 14-tej hodine na slávnostnej ekumenickej ceremónii vo Viedni  odpália zástupcovia Slovenského skautingu. Aj tento krát prinesie toto Svetlo lásky a pokoja Družina roka – tento rok družina Svetlušiek z Popradu. Pozrite si plánovaný harmonogram tohtoročnej cesty Betlehemského svetla.

Zdroj: ooe.orf.at
Foto: ORF