Tipy na odpálenie a bezpečné udržanie Betlehemského svetla

Hlavným dňom, kedy sa svetielko z Betlehema šíri po Slovensku je posledná predvianočná sobota, kedy sa od skorého rána rozbehnú vlaky so skautskými posádkami, aby šírili Betlehemské svetlo ľuďom. V priebehu dňa doručia skauti svetlo do viac ako 330 miest a obcí na Slovensku, po 28 hlavných i vedľajších vlakových tratiach. Pozrite si pár tipov, ako si úspešne priniesť tento plamienok domov.

Neviete kedy príde do vášho mesta Svetlo? Pozrite si mapu.

Označenie vozňa

Každá hliadka sa bude snažiť označiť vozeň, ktorým cestuje oranžovým plagátom nalepeným v okne.

Skautská rovnošata

Skautov spoznáte aj podľa skautských košieľ a šatiek, ktoré budú mať na sebe.

Odpálenie Svetla

Hliadka sa bude snažiť odpáliť Svetlo v čo najkratšom čase, aby nespôsobila meškanie vlaku.

Odpálenie svetla II.

Ak príde na vlakovú stanicu mnoho ľudí, tí si môžu Svetlo odpaľovať medzi sebou. Skráti sa tak čas odpaľovania.

Ten správny vozeň

V čase vianočného cestovania nevieme presne povedať, v ktorom vozni bude hliadka. To je vždy na rozhodnutí sprievodcu.

Odnesenie domov

Aby vám Svetielko vydržalo horieť a nezhaslo, prineste si sviečku chránenú pred vetrom alebo lampáš či petrolejku.

Signalizácia

Hliadka bude svoju prítomnosť vo vozni signalizovať Svetlom zdvihnutým vo výške stojac vo dverách. Nebude sa dať prehliadnuť.

Šírenie Betlehemského svetla v predvianočnom čase je neodmysliteľne spojené so skautmi, ktorí veľmi radi na plnenie výzvy šírenia tohto plamienka používajú petrolejové lampy. Pozrite si pár overených tipov na bezpečné udržanie Betlehemského svetla, ktoré sa dajú jednoducho aplikovať či už na spomínané petrolejové, ale aj olejové lampy, či v niektorých bodoch na sviečky.

Veľkosť plameňa II.

Pri manipulácii s lampou zväčšite pootočením kolieska plameň, predítete tak neplánovanému zhasnutiu.

Zásobník oleja

Kontrolujte jeden krát za deň množstvo oleja. Väčšia lampa dokáže bez dolievania horieť aj dva, či tri dni.

Veľkosť plameňa

Stiahnite plameň na minimum ak s lampou nemanipulujute. Ušetríte olej a lampa vydrží horieť oveľa dlhšie.

Nehorľavé okolie

Dajte pozor, aby v dosahu lampy neboli žiadne horľavé materiály.

Dobre VETRANÝ PRIESTOR

Lampu skladujte v dobre vetranom priestore. Ako pri každom horení, tak aj pri tomto lampa dymí.

Chránený proti vetru

Takáto lampa má niekoľko výhod. Plamienok v nej vydrží dlhšie a tiež je chránený pred vetrom.

Poistka

Ak udržiavate Svetlo za účelom ďalšieho šírenia, tak je dobré mať poistku v ďalšej lampe, či sviečke.