Svetlo príde na Slovensko už túto sobotu

11 december 2013

Betlehemské svetlo sa odpaľuje z plamienka horiaceho v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme, odkiaľ osobným odovzdávaním zo sviečky na sviečku putuje medzi miliónmi ľudí. Napĺňa tak svoje poslanie byť symbolom jednoty, nádeje a radostnej predzvesti Vianoc.

Prinášame vám krátky prehľad všetkého, čo tento víkend Betlehemské svetlo „zažije“.

Prebratie Betlehemského svetla vo Viedni (14. 12.)

Rakúski skauti odovzdajú Betlehemské svetlo zástupcom Slovenského skautingu a ďalších organizácií z dvoch desiatok susedných štátov na slávnostnej ceremónii v sobotu 14. decembra 2013 o 14:00 v kostole „Votivkirche“ vo Viedni.

Image frame+

Slovenská delegácia skautov z Bošian spoločne s Christinou – dieťaťom Svetla po odpálení plamienka v roku 2012. Foto: Marián Suvák

Na Slovensko prinesie Svetlo Družina roka

Novinkou tohtoročného Betlehemského svetla je, že počas ceremónie vo Viedni odpália Svetlo členovia aktuálnej Družiny roka. Chalani z družiny s názvom „Spoločenstvo prsteňa“ z Vrbova sa na túto úlohu veľmi tešia. Prinesú tak Svetlo týchto Vianoc na Slovensko, kde ho hneď po prekročení štátnej hranice donesú do Prezidentského paláca na Hodžovom námestí v Bratislave.

“Už po dvadsiatyštvrtý raz prinesú skautky a skauti na Slovensko svetlo z Betlehema, aby rozžiarilo každý kút našej krajiny a obohatilo sviatočnú atmosféru Vianoc svojím posolstvom jednoty, lásky a mieru.”

Odovzdanie Svetla do rúk prezidenta SR (14. 12.)

Prezidentský pár prijme Betlehemské Svetlo v sobotu 14.12. po 19-tej hodine od delegácie Slovenského skautingu na čele so štatutárnym zástupcom Slovenského skautingu Ľubomírom Ondruškom a koordinátorom Betlehemského svetla Mariánom Suvákom. Súčasťou delegácie budú aj skauti, ktorí vyhrali prestížnu skautskú súťaž a spomedzi skupín z celého Slovenska získali titul Družina roka 2013.

Odovzdanie betlehemskej štafety poľským skautom (14. 12.)

Ešte v sobotu 14. 12. 2013 odovzdávajú v neskorých nočných hodinách zástupcovia Náčelníctva SLSK a skauti z Podtatranskej a Východoslovenskej skautskej oblasti Svetlo poľským harcerom. Svetlo bude môcť tak ďalej putovať cez celé Poľsko, ďalej cez pobaltské krajiny do Ruska až na ďalekú Sibír.

Odovzdanie Svetla obyvateľom Bratislavy (15. 12.)

V katedrále svätého Martina sa v nedeľu 15.12.2013 na sv. omši o 17-tej hodine uskutoční prvé oficiálne odovzdanie Betlehemské svetlo občanom Bratislavy.

Program cesty Svetla po našom území bude pestrý. Sledujte Betlehemské svetlo na facebooku, alebo na www.betlehemskesvetlo.sk a zažite jeho príchod spolu s nami.